Uživatel nepřihlášen
Lock and Load
RSS kanál blogu
Píše: Dekovnik - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

The Saboteur - Irský Assasin řádí v Paříži

Pátek 30.12.2011 11:59 - Autor: Dekovnik
To se mi líbí

The Saboteur - Irský Assasin řádí v PařížiRok 2009 byl kvalitními hrami přímo napěchován. Nejočekávanějším a nejvýdělečnějším titulem roku se stalo Modern Warfare 2. Přesto herní scénu obohatili i nové tituly. Jedna z nejúspěšnějších novinek od 2K Games – Borderlands, a také poslední vzedch Pandemic Studios – THE SABOTEUR.

Ve městě nechybí žádná ze znáchým budov, Eifelovka je navíc přístupná.
Ve městě nechybí žádná ze znáchým budov, Eifelovka je navíc přístupná.

Temnota nad Evropou

Druhá světová válka se zdá být nevyčerpatelnou pokladnicí námětů pro herní svět.  Společně s virtuálními hrdiny jsme mohli bojovat téměř na všech frontách a v jakémkoli období.  Je tudíž podivuhodné, že až Saboteur přináší možnost partizánské války v otevřeném světě.

Irishman

Vašim svěřencem se stane irský závodník Sean Devlin. Chlap co má ramena přes celé záda a nebezpečí přímo vyhledává. Ona to bohužel nebude takový idylka, jak se může na první pohled zdát. Děj nabírá rychlí spád – začíná válka. Jelikož je na vás v rodném irsku vydán zatykač, zůstávate v Paříži, kde najdete útočiště v jednom z mnoha šantánů. Zde přežíváte ze dne na den,  většinou mrháte čas popíjením whiskey a pokukováním po holkách. To se ovšem změní v okamžiku, kdy vás kontaktuje odboj. Nyní se můžete s podporou ostatních pustit do honby po pomstě. Plukovník Kurt Dierker  musí zemřít.

Skopčák kam se podíváš

Příběh se skládá z jednotlivých misí, které vám zadávají rozličné postavy. Jejich náplň je většinou podobná. Tady něco ukradnu, za rohem odkrouhnu nějakého oficíra, přes ulici zneškodním tank…  I přes opakující se smysl vašich výprav vás hra nenechá upadnout do stereotypu. Příběhová kampaň je navíc podporována vedlejšími úkoly, které vám vydatně pomohou s rozpočtem.

...
Délka: ...
The Saboteur - Belle De Nuit Trailer
Kvalita videa »nízkástřední vysoká

Paříž

A nyní k samotné lokaci. Již od začátku máte k dispozici celou Paříž a přilehlé venkovské oblasti. Samozřejmě některé městské části jsou dostupné, až když získáte cestovní doklady. Nicméně nic vám nebrání projet zátarasy autem, a pokud se vám povede setřást Němce z dohledu, nic vám nebrání pohybovat se i po těchto částech města již v počátcích. Paříž je krásně vymodelovaná. Na rok 2009 více než obstojná grafika, která se svého času počítala mezi nejlepší.  Na všechny domy se dá vylézt a můžete přeskakovat z jedné budovy na druhou. Když je vzdálenost příliš velká, pomůže telefoní nebo rozhlasoví drát, který křižuje ulice. Hra vám dává vybrat styl pohybu vpřed, buď vezmete do rukou MP 40 a ulice se začínají barvit do ruda, nebo vylezete na střechu a s tlumenou pistolí se postupně dostanete k cíli. Zde je vidět insirace právě hrou Assasins Creed, model lezení a skákání je podobný.  Lezení je prostší a skoky kratší, ve výsledku působí reálně. (určité více než zmiňovaný AC) Snad největší vychytávkou na celém městě jsou barvy. Pokud se totiž nalézáte v oblasti s velkou represí okupačních vojsk, obrazovka se odbarví. Vidíte černobíle, začne pršet a celkově atmosféra působí velice pochmurně. Ovšem jakmile se octnete v části města, kde již vládne dobrá nálada v vstřícné podmínky, město se rozzáří barvami, ulice ožijí a vy se můžete nerušeně procházet po ulicích. Důležité je, že náladu ve městě můžete sami ovlivnit.

Někdy se trochu zapotíte...
Někdy se trochu zapotíte...
Ve hře je pár fakt pěkných bouráků
Ve hře je pár fakt pěkných bouráků
Tarzan 20. století.
Tarzan 20. století.
Tak to vypadá, když si nekryjete záda.
Tak to vypadá, když si nekryjete záda.

Kontraband

Jak jsem již řekl, náladu ve městě ovlivňuje svými činy. Pokud se vám podaří zničit důležitý symbol moci v určité čtvrti města, nastane tzv. „obarvení“.  Navíc v celé Paříži je asi 1000 cílů ke zničení. Ty zahrnují například: Tanky, obrněné transportéry, strážní věže, tlampače nacistické propagandy, generály a mnoho dalších. Kontraband – jakousi měnu, dostáváte automaticky za zlikvidování těchto cílů, a také za splnění příběhových nebo vedlejších misí.
(kontraband – cokoli ceného na výměnu, hodinky, šperky, alkohol, léky atd.)

Zbraně, auta a perky

Ve hře využijete na 20 zbraní různého kalibru a ráže. Od pistole s tlumičem (nenahraditelná pomocnice) až po pancéřové pěsti a kulomety MG 42. A právě k nákupu zbraní na černém trhu použijete kontraband. Osobně doporučuji mít vždy dost výbušnin na ničení německého vybavení.
Nějaké vozidlo budete řídit od začátku do konce. Ať už je to starý křáp, naleštěný závodák nebo německý tank. Samozřejmě některé auta jsou častější, jiné jsou vzácné. Abyste se nemuseli o svého miláčka na čtyřech kolech bát, Paříž protkává síť garáží, ve kterých si můžete auta uschovat, vylepšit, popřípadě opravit. Jízdní model není nejlepší, ale po chvíli si zvyknete a se správným autem není problém brát zatáčky smykem.
Další důležitou součástí jsou perky, jakési výzvy s odměnami. Dělí se na bronzové, stříbrné a zlaté. Sami o sobě nějsou pro příběh a hru důležité, ale vězte, když je splníte, dobře se vám povede. Za zmínku stojí odemčení závodních aut, nebo na dálku ovládaný dynamit.Převleky

Nesmíme zapomenout ani na další vychytávku Sabotéra, a tou jsou převleky. Když se potřebujete proplížit do německé základy, není nic jednoduššího než někde za rohem potichu a bez použití palných zbraní oddělat nějakého Němce. Následně si obléknete jeho uniformu a již nemáte problém dostat se do jinak zapovězených míst. Jenom pozor, ostatní vojáci při bližším kontaktu začínají jímat podezření. Proto se vyplatí používat tlačítko k napodobování Vojenské chůze. Neboť když vás odhalí v převleku, čeká vás hořký osud.

Nepřátele

Při postupu hrou se setkáte s rozličnými Německými jednotkami. Nejvíce je zde klasických pěšáků, ale když budete hodně zlobit, za patami vám budou i obávané Terror Squad. Průměrná umělá inteligence občas ztropí nějakou tu vylomeninu, ale celkově působí přijatelně.  Hra staví na systému podezření. Pokud budete provádět nekalosti a nějaký skopčák vás nachytá, vyhlásí poplach. Poté se snažíte uniknou před nepřítelem, který se kolem vás začne rojit jako hejno vos.  Na stupni alarmu 1,2 je kolečko kolem vás, ze kterého se musíte dostat celkem malé, a není problém Náckům ujet autem. Na třetím stupni jste již nuceni použít vyspělejší skrýše např. v něvěstinci nebo na střechách. Když se dostanete na stupěň 5 už jde opravdu o život. – Po ulicích se prohánějí tanky, na obloze se vznáší vzducholodě a kolem krouží Messerschmity – kolečko indukující zónu, ze které musíte uniknout je gigantické. - Jediná skrýš, kterou jsem našel, je studna na venkově.

Konec dobrý všechno dobré … a nebo taky ne!

Zdá se vám že jsem se do této doby zaobíral pouze pozitivy? Ono se není čemu divit, hra si po stránce obsahu a náplně zaslouží i tu devítku. Jenže to by vás nesměla otravovat ta ohromná porce buggů, záseku a jiných chyb. Hra byla na svou dobu velice špatně optimalizována. V době vydání jsem i na svém, toho času dělu, měl problém s pomalím načítáním textur a ostatními buggy. Snad nejvíce hře uškodil jeden problém. Pokud jste hru hodili do lišty, buď pomocí Windows tlačítka nebo Ctrl+Alt+Delete – nebyla zde šance hru opět zapnout, prostě ne a ne a ne. Díky bohu část problému vyřešili opravné patche. Jenže vyšli za tak dlouhou dobu. Při instalaci verze 1.2 jsem se bál aby mi to nevymazalo vyhranou hru a skóre … Musím ovšem uznat, že vydatný patch velice pomohl.

The Saboteur na PC, PS3, Xbox 360 Hodnocení hry
Skóre hry 8 8/10
The Saboteur
» Více o hře
Líbí se mi
  • Atmosféra okupované Paříže
  • Obrovská rozloha a volnost pohybu
  • Volba plnění úkolů - rubačka nebo stealth
  • Převleky a systém lezení
  • Grafika, angličtina s francouzkým přízvukem
Vadí mi
  • Špatná optimalizace
  • Mnoho buggů a chyb
  • Někomu může vadit zmiňovaná změna barev - Ta černobílá umí být pekelně depresivní
Verdikt: The Saboteur se vklínil mezi blockbustery podzimu 2009 a nezklamal. Používá osvědčené principy a nabízí otevřené, variabilní a krásné město. Hodnocení, které by se mohlo dotýkat vrcholu, ovšem sráží špatný technický stav. - Bohužel je vidět, že některé věci se dodělávali na poslední chvíli. Většina lidí si raději koupí nové auto, než aby se starala o stylového, ale rachotícího veterána.
Tisk
Hodnocení:
( 9.4 / 56 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
The Saboteur na PC, PS3, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry The Saboteur Screenshot ze hry The Saboteur Screenshot ze hry The Saboteur Screenshot ze hry The Saboteur Screenshot ze hry The Saboteur Screenshot ze hry The Saboteur Screenshot ze hry The Saboteur Screenshot ze hry The Saboteur
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku The Saboteur - Irský Assasin řádí v Paříži
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Feidias    přesvědčili jste mě:) . Až dohraju těch asi 5 her co mám teď na steamu, tak se k tomu snad dostanu:) . Ale vypadá to zajímavě no...Feidiasfeidias5285    2.1.2012 19:18 Feidias

přesvědčili jste mě:) . Až dohraju těch asi 5 her co mám teď na steamu, tak se k tomu snad dostanu:) . Ale vypadá to zajímavě no...

Honzas4400 člen redakce    Bargud: K té černobílé obrazovce. . Svůj účel sice splnila, a + by si zasloužilo ale (tohle je čistě můj osobní názor) někomu to opravdu může vadit, je to sice originální ale občas to mohlo i bolet do očí. Očím moc dobře nedělá změna světlosti, což v téhle hře bylo kupodivu hodněkrát :DHonzas4400honzas4400274    2.1.2012 09:37 Honzas4400

Bargud: K té černobílé obrazovce. . Svůj účel sice splnila, a + by si zasloužilo ale (tohle je čistě můj osobní názor) někomu to opravdu může vadit, je to sice originální ale občas to mohlo i bolet do očí. Očím moc dobře nedělá změna světlosti, což v téhle hře bylo kupodivu hodněkrát :D

Bargud    Hodně dobrá recenze, 10/10. Četla se fakt dobře a dozvěděl jsem se víc informací, než když jsem v době vydání hry četl z jiných recenzí...Škoda stealh části hry, ta mě vůbec nebavila (chyba hry, protože AC a Hitman jedu stealh) , takže já to projel se samopalem v ruce. Znovuhratelnost ve hře bohužel moc nevidím, Paříž se jim velice povedla, hlavně po grafické a vizuální stránce. BTW: Ta nacisticky okupovaná oblast, kde byla černobilá obrazovka se my líbila a svůj účel splnila, to bych zařadil do + hry.Bargudbargud6378    2.1.2012 09:04 Bargud

Hodně dobrá recenze, 10/10. Četla se fakt dobře a dozvěděl jsem se víc informací, než když jsem v době vydání hry četl z jiných recenzí...Škoda stealh části hry, ta mě vůbec nebavila (chyba hry, protože AC a Hitman jedu stealh) , takže já to projel se samopalem v ruce. Znovuhratelnost ve hře bohužel moc nevidím, Paříž se jim velice povedla, hlavně po grafické a vizuální stránce. BTW: Ta nacisticky okupovaná oblast, kde byla černobilá obrazovka se my líbila a svůj účel splnila, to bych zařadil do + hry.

Dekovnik    Honzas: tos vystihl :DDekovnikdekovnik9259    1.1.2012 21:29 Dekovnik

Honzas: tos vystihl :D

Honzas4400 člen redakce   1x   Dekovník: Ještě je tu 3. strana, ti co mají rádi obě hry (já) :DHonzas4400honzas4400274    1.1.2012 21:27 Honzas4400

Dekovník: Ještě je tu 3. strana, ti co mají rádi obě hry (já) :D

Dekovnik    To Feidias: Osobně jsem AC jenom zkoušel, nikdy se mi zas tak nelíbylo. Ale saboteura jsem si užil. Je to individuální. Tato hra se mi jeví spíše jako východisko pro ty co nenašli zalibení v AC. A těm co hrají AC se zase nelíbil saboteur. Každý má holt jiný vkus :DDekovnikdekovnik9259    1.1.2012 19:13 Dekovnik

To Feidias: Osobně jsem AC jenom zkoušel, nikdy se mi zas tak nelíbylo. Ale saboteura jsem si užil. Je to individuální. Tato hra se mi jeví spíše jako východisko pro ty co nenašli zalibení v AC. A těm co hrají AC se zase nelíbil saboteur. Každý má holt jiný vkus :D

Feidias    Přemýšlel jsem o koupi na Orignu. Už je to tam za pěkný peníz. Ale nevím jestli by mě to bavilo. Třeba Assasin´s Creed mě vůbec nechytl (což mě hodně překvapilo) . Mafie (obě) a L. A. Noire se mi líbily hodně.Feidiasfeidias5285    1.1.2012 15:59 Feidias

Přemýšlel jsem o koupi na Orignu. Už je to tam za pěkný peníz. Ale nevím jestli by mě to bavilo. Třeba Assasin´s Creed mě vůbec nechytl (což mě hodně překvapilo) . Mafie (obě) a L. A. Noire se mi líbily hodně.

vertigo    Pro mě hodně očekávaná hra a obrovský zklamání, nevyužitý potenciál atd. totálně nefungující stealth akce a o převlecích za nácky ani nemluvě :-( prostředí Paříže, grafika a střídání čb a barvy originální, ale ty tech. chybky, mohla to být jinak špica :-)vertigovertigo8493    1.1.2012 15:21 vertigo

Pro mě hodně očekávaná hra a obrovský zklamání, nevyužitý potenciál atd. totálně nefungující stealth akce a o převlecích za nácky ani nemluvě :-( prostředí Paříže, grafika a střídání čb a barvy originální, ale ty tech. chybky, mohla to být jinak špica :-)

R.Gabriel    Toto je moc dobrá hra. :)R.Gabrielrgabriel9107    1.1.2012 14:51 R.Gabriel

Toto je moc dobrá hra. :)

Dekovnik    BionicD: Osobně se mi ty přechody hodně líbí. Jenže znám několik lidí, co na to dost nadávali a zároveň je to odradilo od hraní. On je to takový diskutabilní bod :DDekovnikdekovnik9259    1.1.2012 12:59 Dekovnik

BionicD: Osobně se mi ty přechody hodně líbí. Jenže znám několik lidí, co na to dost nadávali a zároveň je to odradilo od hraní. On je to takový diskutabilní bod :D

RUDY    Ta hra ma totalne nebavyla. 6/10RUDYrudy3807    1.1.2012 11:00 RUDY

Ta hra ma totalne nebavyla. 6/10

BionicD    Nesouhlas s tou černobílou v mínusech, to má být depresivní. :thumbup:BionicDbionicd4206    1.1.2012 10:52 BionicD

Nesouhlas s tou černobílou v mínusech, to má být depresivní. :thumbup:

jarkac95    škoda že si mi to na nvidia 310m seká a na stolním tam kde mám 8600gt 256mb tak mi to jede krásnějarkac95jarkac958563    1.1.2012 10:35 jarkac95

škoda že si mi to na nvidia 310m seká a na stolním tam kde mám 8600gt 256mb tak mi to jede krásně

Milord    Skvělá recenze a také hra, za mě 10 :thumbup:Milordmilord5784    1.1.2012 10:33 Milord

Skvělá recenze a také hra, za mě 10 :thumbup:

ComTK    Recenze rozhodně výborně napsaná :-) Hru mám a když jsem jí zkoušel, tak mi bavila, ale nebyl na ní čas a kamarád jí už dohrál asi 3x a pořád si jí ve volným čase zahraje, takže až bude čas, tak určitě vim co si zahrát :-)ComTKcomtk2719    1.1.2012 10:02 ComTK

Recenze rozhodně výborně napsaná :-) Hru mám a když jsem jí zkoušel, tak mi bavila, ale nebyl na ní čas a kamarád jí už dohrál asi 3x a pořád si jí ve volným čase zahraje, takže až bude čas, tak určitě vim co si zahrát :-)

Dezider    Je to svělá hra a dohrál jsem ji dvakrát. Nedám na ni dopustit. :lol:Deziderdezider4086    1.1.2012 09:36 Dezider

Je to svělá hra a dohrál jsem ji dvakrát. Nedám na ni dopustit. :lol:

ߣack KiŁŁer   1x   Dohrál jsem, splnil všechny perky a byl jsem spokojen, užasná hra. :) Za mě 10, jako jedna z mála slušných recenzí v dnešní době.ߣack KiŁŁerslack-killer6019    1.1.2012 02:27 ߣack KiŁŁer

Dohrál jsem, splnil všechny perky a byl jsem spokojen, užasná hra. :) Za mě 10, jako jedna z mála slušných recenzí v dnešní době.

Slim50    Recenze pěkná :) Hru tady mám na poličce, tenkrát mě moc nenadchla, no díky tvojí recenzi jí dám ještě jednu šanci :)Slim50slim505196    1.1.2012 02:07 Slim50

Recenze pěkná :) Hru tady mám na poličce, tenkrát mě moc nenadchla, no díky tvojí recenzi jí dám ještě jednu šanci :)

Thomas   1x   Recenzovaná hra mě vůbec nebavila. Nevím, čím to mohlo být, ale po odehrání pár misí jsem ji vypnul a šel hrát něco jiného. Ale nehodnotíme tu přeci hru, ale článek - v tomto případě recenzi, a ta je dobrá! :thumbup:Thomasthomas355    1.1.2012 01:39 Thomas

Recenzovaná hra mě vůbec nebavila. Nevím, čím to mohlo být, ale po odehrání pár misí jsem ji vypnul a šel hrát něco jiného. Ale nehodnotíme tu přeci hru, ale článek - v tomto případě recenzi, a ta je dobrá! :thumbup:

Giorgiu    no, dohrál jsem to asi pětkrát a nikdy jsem nenarazil na bug, kterej by mi znepříjemnil hru, ani se mi nezdálo že by hra byla tak plná chyb jak říkáš a problémy s výkonem moje GTX260 naštěstí neměla :)

jinak recenze se hezky četla, jen občas trochu "zabolely" hrubky jako "rychlí spád", "kontrabant"... jestli je to první práce tak good job, je to povedený
Giorgiugiorgiu9732
    1.1.2012 00:49
Giorgiu

no, dohrál jsem to asi pětkrát a nikdy jsem nenarazil na bug, kterej by mi znepříjemnil hru, ani se mi nezdálo že by hra byla tak plná chyb jak říkáš a problémy s výkonem moje GTX260 naštěstí neměla :)

jinak recenze se hezky četla, jen občas trochu "zabolely" hrubky jako "rychlí spád", "kontrabant"... jestli je to první práce tak good job, je to povedený

PaladinTristan    Moje asi nejoblíbenější hra vůbec :-D :thumbup: jinak pěkná recenze. :thumbup:PaladinTristanpaladintristan6392    1.1.2012 00:07 PaladinTristan

Moje asi nejoblíbenější hra vůbec :-D :thumbup: jinak pěkná recenze. :thumbup:

R2-D2   1x   máš v článku překlepyR2-D2r2-d210567    31.12.2011 15:11 R2-D2

máš v článku překlepy

Dekovnik    Sjupr dík moc :DDekovnikdekovnik9259    31.12.2011 13:11 Dekovnik

Sjupr dík moc :D

Miky člen redakce    Nahoře v redakčním systému máš kolonku Formát, tam dáš Nadpis 2 a je to ;-) Je to ve stejné řadě jako embed z YouTubeMikymiky3    31.12.2011 13:11 Miky

Nahoře v redakčním systému máš kolonku Formát, tam dáš Nadpis 2 a je to ;-) Je to ve stejné řadě jako embed z YouTube

Dekovnik    Díky moc za pozitivní hodnocení i následnou úpravu, je to vždy motivace do další práce. Btw bohužel jsem nezjistil jak tento styl nadpisů přidat, v editoru jsem to nenašel. Můžu se zaptat jak na to?Dekovnikdekovnik9259    31.12.2011 13:06 Dekovnik

Díky moc za pozitivní hodnocení i následnou úpravu, je to vždy motivace do další práce. Btw bohužel jsem nezjistil jak tento styl nadpisů přidat, v editoru jsem to nenašel. Můžu se zaptat jak na to?

Miky člen redakce    Velmi pěkná recenze, dovolil jsem si menší úpravu – nadpisy + přidal jsem video a obrázky, aby článek nebyl tak prázdný. Zítra bude na homepage Zingu.Mikymiky3    31.12.2011 12:19 Miky

Velmi pěkná recenze, dovolil jsem si menší úpravu – nadpisy + přidal jsem video a obrázky, aby článek nebyl tak prázdný. Zítra bude na homepage Zingu.

The Last Lombax    Fajna recenze podle meho gusta. 10/10The Last Lombaxthe-last-lombax7679    30.12.2011 15:30 The Last Lombax

Fajna recenze podle meho gusta. 10/10

adamiskos    Po dlouhé době recenze, která stojí za to přečíst a rozdělení článku (nepřátele, perky, ...) se mi také líbí. Za mě lepší 8/10. :thumbup:adamiskosadamiskos299    30.12.2011 14:20 adamiskos

Po dlouhé době recenze, která stojí za to přečíst a rozdělení článku (nepřátele, perky, ...) se mi také líbí. Za mě lepší 8/10. :thumbup:

RCS339    Po době pěkná recenze! 12/10RCS339rcs3397972    30.12.2011 13:30 RCS339

Po době pěkná recenze! 12/10

-R.I.P-   3x   Jedna z nejnedocenějších her za poslední pár let...recenze taky pěkná....-R.I.P-rip1029    30.12.2011 13:08 -R.I.P-

Jedna z nejnedocenějších her za poslední pár let...recenze taky pěkná....

O autorovi blogu

Dekovnik
Dekovnik
Muž, 22 let, Vsetín
Autor o sobě zatím neuvedl více informací.
Založit herní BLOG