Uživatel nepřihlášen
Lock and Load
RSS kanál blogu
Píše: Dekovnik - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

IL-2 Sturmovik 1946 - Okřídlená legenda

Sobota 7.1.2012 13:39 - Autor: Dekovnik
To se mi líbí

IL-2 Sturmovik 1946 - Okřídlená legendaIL-2 Sturmovik – letecký bitevník, používaný během druhé světové války Rudou Armádou na ničení tanků a pozemních cílu.  Právě toto letadlo dalo název nejlepšímu leteckému simulátoru. V této hře se stanete vojenským pilotem, vyberete si frontu, nakopnete motor a vzhůru do oblak. Užijete si radost po sestřelení nepřítele a zapotíte se při kličkování mezi vzdušnou obranou. Zapomeňte na zběsilé pohyby myší, oprašte starý joystick nebo gamepad. Nebeská jízda začíná.

Trocha historie

První díl série šokoval herní svět roku 2001 ve dvou věcech.  Nabízel na svou dobu revoluční 3-D grafikou a stal se definicí slova simulace. Následoval datadisk Forgotten Battles(2003) a plnohodnotná hra Pacific Figter (2004), jenž nás přenesl z mrazu Sibiře na slunné pláže Pacifiku.  Čas letěl, grafika zastarávala a lidé přestali mít zájem o čtení několikastránkového manuálu, aby se vůbec  odlepili od země. Přesto v  Maddox Games dali dohromady IL-2 Sturmovik 1946, který roku 2007 zkompletoval sérii legendárního simulátoru. Ruku na srdce, splácaninu Cliffs of Dover beru jen jako hloupý žert.

Příběh? spokojte se s briefingem!

Při prvním spuštění na vás blikne stejná loadingová obrazovka jako v předchozích dílech. Změnil se pouze název v levém dolním rohu. V hlavním menu také nevidím žádný rozdíl. Volba kampaně je jednoduchá a přímočará. Vyberete si zemi, za kterou chcete prolévat krev (Amerika, Rusko, Německo, Británie a další), zvolíte složku letectva (stíhač, bombardér, námořní letec), popřemýšlíte nad hodností ( čím vyšší hodnost, tím větší pravomoc v řízení letky – začátek s nižší hodností umožnuje kariérní postup) a nakonec přizpůsobíte obtížnost (můžete nastavit naprosto vše).  Ono se nedá mluvit o příběhu jako takovém, například cutscény se dočkáte pouze na začátku a konci kampaně. Nicméně před každou misí nastává Briefing. Dozvíte se historické souvislosti, povahu nadcházejícího úkolu a jména pilotů, se kterými budete rolovat na dráze. Mimo jiné je k dispozici mapa s vyznačenou trasou letu, také máte možnost změnit kamufláž a výzbroj letadla. Nyní nezbývá nic než stisknout tlačítko Fly!

Vzhůru k oblakům

Drtivá většina misí startuje na letištní ploše. Zapnout motor, nastavit vzletové klapky, odbrzdit, plný výkon, odlepit se od dráhy, pomalu nabrat výšku … rutina, která vás provede celou hrou, avšak vzlet není tak jednoduchý jak se může zdát. Jak už jsem řekl tohle je simulace, nejnebezpečnější části letu v reálné letecké dopravě jsou vzlet a přistání. Hra vás šetřit nebude a čumák letadla snadno zapíchnete do země… My jsme už vzlétly, a pokud nepřítel neklepe na dveře, čeká nás dlouhá cesta směrem k jeho domovům. Jenže v tuto chvíli se dostavuje stereotyp a nuda z povinnosti. Jestli se vám při startu nad hlavou neprohání Messouny, znamená to 50% času mise stráveného na letu podle navigačních čar zakreslených v mapě. Je sice možnost hru zrychlovat a zpomalovat až 8x, i přesto s bombardérem poletíte 5 až 10 minut z bodu A do B. Bohužel nefunguje ani funkce přeskakování času. Sice se nemusíte starat o řízení letadla, jenže za tu dobu strávenou civěním na černou obrazovku a pomalu plynoucí hodiny bych do cíle rychlej došel. Zpáteční cesty ubíhají mnohem rychlej. Navíc často se stane nějaká nehoda, něco přestane fungovat a musíte se pekelně snažit, abyste doletěli alespoň za frontovou linii, kde už vás zachrání vaši lidé.

Kokpity jsou výborně zpracované
Kokpity jsou výborně zpracované
Máte možnos vyzkoušet si i prorotipy
Máte možnos vyzkoušet si i prorotipy
Další příklad dobré práce
Další příklad dobré práce
Spitfire a Bf-109 bok po boku
Spitfire a Bf-109 bok po boku

Vzdušné souboje

V momentě, kdy spatříte nepřítele v dáli, zapomenete na všechny strasti cesty. Začíná totiž dlouhá série výkrutů, obrátek, vývrtek atd. Pokud zrovna nelikvidujete bombardéry, pořádně se zapotíte v urputných soubojích stíhačů. Tady sestřely nejsou zadarmo, na každý se nadřete. Jen dostat nepřítele do zaměřovače trvá někdy i desítky sekund, a pokud správně nepředsadíte svou palbu, vaše snažen půjde v niveč. Pokud jste do této doby používali pouze klávesnici, máte můj respekt, ale tady jeji možnosti končí. Pokud nevlastníte Joystick, nebo alespoň gamepad, hra pro vás nikdy nebude tak zábavná a lehká jako pro ostatní. Vzdušné souboje se samozřejmě netýkají jen stíhačů. Jako pilot bombardéru máte možnost předat řízení vyspělému autopilotovy a následně zasednout za jeden z kulometů či kanonů určených na obranu vojenských kolosů. Ono totiž s bombardérem není možné provádět extra velké úhybné manévry, takže pokud se vám nebo počítači nepodaří sestřelit dotírající stíhače, mise pro vás může rychle skončit. Nicméně formace čtyř bombardérů B-24 vytvoří v okruhu kilometru pás smrti a přiblížit se znamená značné nebezpečí.


Multiplayer

Ani v šturmoviku nechybí hra více hráčů. Ta bohužel tvrdě naráží a nikdy mne nebavila tak jako singleplayer. Autoři se rozhodli ponechat pro multiplayer gigantické mapy ze singlu. Ono to moc chytré rozhodnutí nebylo, protože než doletíte k protihřáči může to trvat několik minut. Někdy na nepřítele ani nenarazíte a znechuceně se odpojíte. Pokud se naopak dostanete na vytížený server, může se vám stát, že se ani neodlepíte od země a někdo si na vás smlsne. Ono to prostě nemůže fungovat jako fps střílečky, musíte hrát týmově.  Jediná možnost jak si užít hru více hráčů je najít si existující virtuální letku, nebo si jednu založit. S přáteli sehrajete taktiku a vrháte se proti ostatním týmům. – V tomto případě má multiplayer smysl. Aby to nebylo tak jednoduché, ve hře je naprosto primitivní klient. Proto 80% připojení na servery probíhá pomocí služby X-Fire. Zde každý zájemce o hru s přáteli narazí na problém s verzí své kopie. Servery běží na verzích 4.08, 4.09 + určité módy, proto doporučuji zájemcům si hru duplikovat a následně každou verzi opachovat na požadovaný stupeň.

Grafika

Po stránce grafiky se Šturmovik nemůže měřit s dnešními konkurenty. Bohužel autoři hru plnili obsahem a opomněli grafické zpracování. Modely letadel jsou zdařilé, ruku v ruce jdou s modelem poškození, což znamená viditelnost každé díry po kulce na vašem stroji. Povedené jsou také kokpity. Všechny budíky fungují a ukazují skutečné hodnoty, každá vaše akce se navíc projeví na poloze čudlíků a pák. Z enginu starého 6 let vymáčkli, co to dalo, jenže až na stínování a vyhlazení textur se nic nezměnilo. Hra stále vypadá jako z roku 2001. Je to velká škoda, možná se mělo chvíli počkat a zapracovat na enginu. Ono to rozhodnutí o ponechání proporcí minulých dílů má ovšem své opodstastnění…

B-29 - ve hře může nést jaderné pumy
B-29 - ve hře může nést jaderné pumy
První proudové letadlo Me-262
První proudové letadlo Me-262
IL-2 Sturmovik - Iljushin
IL-2 Sturmovik - Iljushin
Japonské Zero v střemhlavém letu
Japonské Zero v střemhlavém letu


Kdo si hraje nezlobí

Dostali jste někdy ke hře samostatně spustitelná editor map? Že, ano? Tak čtěte a porovnejte s tím, co nabízí šturmovik. Ve hře naleznete dva editory. První takzvaný „Quick“ slouží především k opravdu rychlému nastavení hry. Zvolíte si mapu, mód, letadlo a nepřítele, případně počasí a startovní výšku a do 30 sekund letíte. Tento editor vám především dává možnost vyzkoušet si letadla pro kariéru, nebo jen tak pro radost. Nyní se dostáváme k gigantickému  „Full misson editoru“. Pravda, je kapánek složitější, ale zruční uživatelé dokáží vytvořit misi hodnou měření s oficiální misí kampaně. Navíc v adresáři hry se lze volně pohybovat, a každá mise má svůj soubor, vaše ruka je tudíž volná a kromě vytvoření vlastní kampaně můžete v malovaní upravit kamufláže vašeho oblíbeného stroje. Autoři nechali hráčům opravdu volné ruce, což samozřejmě vedlo k vzniku několika skupin módujících hru. Od malých vylepšení až po módy větší než původní hra.


Módy

Jak už jsem naznačil. Pro hru vyšli již 4 oficiální patche, které přidali pár nových letadel, map (mimo jiné celé Slovensko) a také opravovali chyby a buggu, v neposlední řadě vylepšili multiplayer. Největší porci inovaci ale přinesli fanoušci. Za zmínku stojí HSFX a UltraPack. První jmenovaný se soustředí na grafickou stránku a posouvá hru na nový stupeň zpracování. Kdežto UltraPack přináší 200 nových letadel, 50 map. Za zmínku stojí vrtulníky a proudové letadla z Koreje (americké Sabery a ruské Migy).  Obě skupiny si konkurují a předhánějí se v novém obsahu. Tento trend zaručuje do dalších let aktualizace. Nicméně není možné naistalovat oba módy na jednu hru, proto doporučuji pečlivou volbu, nebo výše zmiňovanou duplikaci. Skutečnost, že na hře se pořád „pracuje“ je pro fanoušky potěšující a zajišťuje trvanlivost titulu. IL-2 Sturmovik se vryl do paměti hráčů, pokud si tedy někdo chce užít pravou leteckou válku, nesáhne vedle.

IL-2 Sturmovik: 1946 na PC Hodnocení hry
Skóre hry 8 8/10
IL-2 Sturmovik: 1946
» Více o hře
Líbí se mi
  • Skutečná simulace
  • Množství letadel, obrovské mapy a letadlové lodě
  • Kokpity dotažené do detailu
  • Množství neoficiálních, přesto skvělých vypelšení a módů
Vadí mi
  • Zastaralá grafika
  • Nezáživný multiplayer
  • Dlouhé přelety nad územím nikoho
Verdikt: Maddox games se podařilo stvořit legendu. Pokud jste šturmovik přímo nehráli, určitě jste o něm už slyšeli. Simulace, která si na nic nehraje a přináší nám leteckou válku v syrové podobě. Jediněčná možnost jak se díky hře proletět v letadlech, jenž byla svého času revoluční a určovala vývoj světa.
Tisk
Hodnocení:
( 8.7 / 18 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
IL-2 Sturmovik: 1946 na PCScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry IL-2 Sturmovik: 1946 Screenshot ze hry IL-2 Sturmovik: 1946 Screenshot ze hry IL-2 Sturmovik: 1946 Screenshot ze hry IL-2 Sturmovik: 1946 Screenshot ze hry IL-2 Sturmovik: 1946 Screenshot ze hry IL-2 Sturmovik: 1946 Screenshot ze hry IL-2 Sturmovik: 1946 Screenshot ze hry IL-2 Sturmovik: 1946
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku IL-2 Sturmovik 1946 - Okřídlená legenda
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Dekovnik    Houskič, osobně jsem velký fanda letectví, a ani jedno z mínus mi osobně nevadí. Ale lidé teří se nezajímají o obor tyhle věci nejčastěj vytýkají.Dekovnikdekovnik9259    7.1.2012 21:39 Dekovnik

Houskič, osobně jsem velký fanda letectví, a ani jedno z mínus mi osobně nevadí. Ale lidé teří se nezajímají o obor tyhle věci nejčastěj vytýkají.

Houskič    IL-2 (ten původní r roku 2001) hraju do dneška a hrozně mě to nebaví, tahle hra je nejlepší leteckej simulátor všech dob :-) recenze super za mě 8/10 kvůli, pro mě trochu sporným, "vadí mi". Zastaralá grafika jak pro koho, Multiplayer jsem pravda nehrál, ale nedovedu si představit co je na něm nezáživného a dlouhé přelety nad územím nikoho jsou fajn, protože to přidává na autentičnosti hry 8-)Houskičhouskic5146    7.1.2012 20:56 Houskič

IL-2 (ten původní r roku 2001) hraju do dneška a hrozně mě to nebaví, tahle hra je nejlepší leteckej simulátor všech dob :-) recenze super za mě 8/10 kvůli, pro mě trochu sporným, "vadí mi". Zastaralá grafika jak pro koho, Multiplayer jsem pravda nehrál, ale nedovedu si představit co je na něm nezáživného a dlouhé přelety nad územím nikoho jsou fajn, protože to přidává na autentičnosti hry 8-)

Chipsonator    To my povídej :D já aspoň 10 minut hledal v manuálu jak se startuje :DChipsonatorchipsonator7091    7.1.2012 18:57 Chipsonator

To my povídej :D já aspoň 10 minut hledal v manuálu jak se startuje :D

Stixxy    Jo, věčný problém :D S Ruskými letouny se dalo vzlétnout, ale s Německými ani náhodou :DStixxystixxy2230    7.1.2012 17:29 Stixxy

Jo, věčný problém :D S Ruskými letouny se dalo vzlétnout, ale s Německými ani náhodou :D

Chipsonator    Taky jsem to jednou zkoušel ale já ani nevzlétnul :D. Vlastně to mám pořád doma takže si to možná zkusím ještě zahrát.Chipsonatorchipsonator7091    7.1.2012 16:48 Chipsonator

Taky jsem to jednou zkoušel ale já ani nevzlétnul :D. Vlastně to mám pořád doma takže si to možná zkusím ještě zahrát.

Stixxy    Jeden IL-2 jsem hrál. Ale bylo to na mě až moc podobné simulaci. Létat km daleko a to za docela dlouho a pak se nechat sestřelit nebylo pro mě :-)Stixxystixxy2230    7.1.2012 16:35 Stixxy

Jeden IL-2 jsem hrál. Ale bylo to na mě až moc podobné simulaci. Létat km daleko a to za docela dlouho a pak se nechat sestřelit nebylo pro mě :-)

Gejza    Fajné akorát minule si to měl delší :-DGejzagejza9148    7.1.2012 14:22 Gejza

Fajné akorát minule si to měl delší :-D

O autorovi blogu

Dekovnik
Dekovnik
Muž, 22 let, Vsetín
Autor o sobě zatím neuvedl více informací.
Založit herní BLOG